Polskie dzieci w czołówce najbardziej otyłych na świecie. Zdrowie fizyczne idzie w parze z ruchem.

Regularna aktywność fizyczna ma istotny wpływ na zdrowie u dzieci – pokazał raport, przygotowany na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Co ciekawe nie chodzi o to, aby wyczynowo zajmować się sportem i kształcić na olimpijczyka. Wystarczą ćwiczenia dostosowane do fizjologii, które sprawiają przyjemność – co buduje kapitał na przyszłość. Jednak wyniki badań pozostają bezlitosne. Co trzecie dziecko w Polsce w zajęciach wychowania fizycznego uczestniczy nieregularnie lub wcale. To może przyczyniać się do otyłości oraz trudności społecznych w przyszłości – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Takie dzieci są również bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, które wciąż figurują jako główna przyczyna zgonów: z ich powodu umiera 40 proc. Polaków i 51 proc. Polek. A dziecięca otyłość często utrzymuje się również w dorosłym życiu.

Dobre nawyki od dziecka

Wpajanie dziecku wartości związanych ze sportem czy zdrowym odżywianiem to ważna część edukacji, która w przyszłości przyniesie pozytywne rezultaty. Uprawianie sportu wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Po pierwsze uczy dyscypliny, silnej woli oraz umiejętności przegrywania oraz wygrywania. Jeżeli dziecko da się wciągnąć w konkretny sport i zacznie regularnie trenować, na pewno wzmocni w sobie hart ducha i nauczy zasad fiair play. Dokładając do tego wiedzę z zakresu odżywiania możemy być pewni, że nasze dziecko pozostanie w dobrej kondycji ruchowej. Mitem jest, że dzieci z dużych miejscowości, z większym dostępem do barów szybkiej obsługi są bardziej otyłe. Przeciwnie, dzieci w dużych miastach żyją bardziej aktywnie.

Taniec? Bieganie? Zapasy?

W zasadzie nie ważne jaką formę aktywności wybierze dziecko. Każdy wybór jest dobry jeżeli sprawia radość i satysfakcję. Często dzieci mogą połknąć bakcyla w zupełnie innej dziedzinie niż przypuszczaliby rodzice. Warto zatem eksperymentować i testować różne rozwiązania.