Od czego zacząć naukę tańca?

Od czego zacząć naukę tańca? Skoro poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, znaczy, że decyzja została już podjęta – chcesz uczyć się tańczyć (brawo), a co za tym idzie będziesz czuć się pewniej na parkiecie, ale to oczywiście tylko jedna z wielu zalet tej aktywności .

Najpierw warto sobie zadać pytanie jaki cel chcesz osiągnąć i nie mam tu na myśli tytułu mistrza świata smile.

Czy chcesz nauczyć się tylko tańczyć pod kątem imprez, wesel (taniec użytkowy), czy myślisz o poznaniu większej liczby tańców np:. Cha cha cha, rock and roll, walc itp, aby mieć szerszą orientację w terenie (taniec towarzyski).

Zajmijmy się najpierw pierwszym wariantem czyli tańcem na imprezy. Cieszy mnie duża poprawa umiejętności tanecznych osób bywających w klubach - ludzie w Polsce zaczęli uczyć się tańczyć i to jest naprawdę super. Jeszcze 10 lat temu sytuacja na parkiecie wyglądała nie za ciekawie (żeby nie powiedzieć tragicznie), panowie nie wiedzieli co mają ze sobą zrobić i czuli się bardzo skrępowani, panie nadrabiały zazwyczaj naturalnym wdziękiem. Problem pojawiał się jak zostały poproszone do tańca...O ile wszystko byłoby prostsze, jakby każdy znał chociażby podstawy jednego tańca i prowadzenia, wówczas taniec z drugą osobą staje się dużą przyjemnością.

Przejdźmy do konkretów, zacznijmy od pierwszego celu, którym jest poznanie tańca użytkowego (tańca na imprezy), którego głównymi zaletami są: prostota (został tak pomyślany, aby ludzie szybko mogli się go nauczyć i bez większego wysiłku) oraz możliwość zatańczenia do każdej muzyki popularnej liczonej na 2, czyli do zdecydowanej większości utworów.

Do tańców użytkowych (dyskotekowych) zaliczamy Disco Sambę, Disco Fox (2 na 1) i Modern Jive, najprostsza z nich jest Disco Samba, ale pozostałe dwa nie są o wiele od niej trudniejsze. Celem kursu tańca użytkowego jest nauczenie prowadzenia (panów jak to robić, panie jak reagować / podążać za prowadzeniem), poznanie kroków i swobodne miksowanie ich ze sobą w trakcie tańca.

Często pada pytanie - co zrobić jak druga osoba nie zna tego rodzaju tańca? Jeśli jesteś mężczyzną i znasz podstawy jednego z w/w tańców, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyczujesz sytuację, przejmiesz stery, zrobisz tym wrażenie na partnerce i będzie Wam się dobrze tańczyło. Jeśli to Twój partner - mężczyzna nie zna żadnego ze wspomnianych tańców dyskotekowych, to Ty dzięki swoim umiejętnościom (większej świadomości ruchu i tym samym pewności siebie) możesz dużo łatwiej dopasować się do parkietowej sytuacji (nawet najmniej oczekiwanej smile).
Oczywiście wariantem idealnym jest, że obydwoje znacie podstawy, wówczas zabawa jest zdecydowanie najlepsza.

Drugim wariantem była chęć poznanie kilku tańców (edukacja taneczna), w tym celu najlepiej zapisać się na Kurs Tańca Towarzyskiego, gdzie nauczysz się na etapie początkującym (program różni się w zależności od szkoły tańca) takich tańców jak: disco samba (czyli poznasz także taniec dyskotekowy) cha cha cha, rock and roll, walc angielski, tango. W najlepszych szkołach program kursów jest szczegółowo opracowywany od strony dydaktycznej i merytorycznej, a wszystko po to, aby nauka tańca była dla Kursantów efektywna i przyjemna.
Wierzę, że każdy może nauczyć się tańczyć! Wszystko w Twoich nogach, chęciach i umiejętnościach dydaktycznych instruktora.

Na kursie Tańca Towarzyskiego oprócz kroków poznasz również podstawy prowadzenia, poprawisz postawę ciała, koordynację oraz poczucie rytmu, dzięki temu będziesz wiedzieć jak odnaleźć się w czasami zaskakujących sytuacjach na parkiecie i zawsze wyjdziesz z nich obronną ręką lub nogą.
Na kursie Tańca Towarzyskiego panuje dużo większa różnorodność niż na kursie Tańca użytkowego, uczysz się zarówno tańców latynoskich jak i standardowych, którym towarzyszy wspaniała muzyka z różnych zakątków świata.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej dokonać wyboru od czego rozpocząć swoją przygodę z tańcem. Pierwszy krok już za Tobą, bo już wiesz, że warto uczyć się tańczyć, a przecież „Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.” ( Havelock Ellis ), teraz wybierz szkołę tańca, zapisz się i do dzieła wink!