Który walc wybrać na Pierwszy Taniec?


Decyzja została podjęta – zaczynacie przygotowywać Wasz Pierwszy Taniec.
Chcielibyście, aby Wasza choreografia była klasyczna, elegancka i romantyczna, dlatego Wasz wybór padł na walca, ale wahacie się który będzie najodpowiedniejszy dla Was – angielski czy może wiedeński.
Właśnie dlatego w dalszej części przedstawię Wam kilka kluczowych różnic pomiędzy tymi tańcami, jaki mają wpływ na odbiór choreografii przez widza i czas jej przygotowania.
Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla Was pomocne.

Walc wiedeński jest dużo szybszy od walca angielskiego, dlatego na początku tempo walca wiedeńskiego może Was nieco zaskoczyć, ale mimo to większość par już na drugich zajęciach zaczyna tańczyć do muzyki. Szybsze tempo walca wiedeńskiego oznacza również, że jest to taniec, w którym lepiej odnajdą się osoby energiczne, które po prostu męczą się jak tańczą powoli.

W tempie walca wiedeńskiego kryje się też metoda na uzyskanie efektu pokazowego – mniej niedociągnięć można wyłapać jak się tańczy szybciej J, ale trzeba przede wszystkim robić to do muzyki i oczywiście choreografia powinna być wyćwiczona.
Często też tak bywa, że szybsze tempo walca wiedeńskiego sprawia, że ten taniec jest bardziej ekscytujący dla Widza, po prostu więcej się dzieje w krótszym czasie.

Należy również liczyć się z tym, że lekcje czy zajęcia z walca wiedeńskiego będą siłą rzeczy pochłaniać więcej Waszej energii i trzeba okiełznać tempo wszystkich składowych choreografii.

Jeżeli chodzi o percepcję walca wiedeńskiego to jest to taniec elegancki, piękny i romantyczny.

Jeśli mimo wszystko będziecie mieli problemy z tempem, zawsze możecie poprosić instruktora o zwolnienie muzyki lub wybrać nieco spokojniejszy utwór w rytmie walca wiedeńskiego – np.: Christina Perri – „A Thousand Years”.

Walc angielski, jak już zdążyłam wspomnieć, jest wolniejszym z walców, więc jeśli wolicie tańczyć spokojniej, nie chcecie się w trakcie zmęczyć, to będzie to lepszy dla Was wybór. Zarówno choreografia walca angielskiego jak i wiedeńskiego może zawierać wiele ciekawych dla oka elementów, które wcale nie muszą być zbytnio skomplikowane. Na pewno w walcu angielskim jest więcej czasu do namysłu. Walc angielski, zakładając, że będzie wyćwiczony, odbierany jest jako romantyczny i elegancki. Wolniejsza muzyka dodatkowo potęguje romantyzm chwili.

Zarówno walca wiedeńskiego jak i walca angielskiego możecie tańczyć po całej sali, ale nie jest to konieczne, wszystko zależy od przestrzeni jaką dysponujecie. Oba te tańce tańczone są w trzymaniu zamkniętym zwanym ramą, ale nie przerażajcie się, rama w Pierwszym Tańcu nie musi wcale być tak wysoka i szeroka jak w tańcu turniejowym. Głowa w obu tych tańcach powinna być skierowana delikatnie w lewo, ale to kryterium też nie musi być zachowane, w Pierwszym Tańcu przecież liczy się pełne miłości spojrzenie skierowane prosto w oczy Partnera/Partnerki. W trakcie tańca jesteście w dość bliskim kontakcie, oczywiście na ile pozwoli suknia Panny Młodej, ale ciekawa choreografia zawiera również przejścia, w których zmieniacie ustawienia, a nawet zdejmujecie ramę (urozmaicenie i odpoczynek jednocześnie dla Waszych rąk).

Mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej podjąć decyzję. Polecam również, abyście zerknęli na Listę utworów do Pierwszego Tańca i sami usłyszeli różnicę w tempie.
Warto również spróbować obu walców, poczuć na własnej skórze jak one smakują ( Kurs - taniec dla narzeczonych) lub, jeśli jesteście już zdecydowani, Kurs wybranego walca (Kurs - walc wiedeński - Pierwszy Taniec lub walc angielski - Pierwszy Taniec).
Życzę Wam pięknego walca, jest to wspaniała niespodzianka dla Gości i chwile, które zawsze będziecie pamiętać!