Buty do Pierwszego Tańca

 

W trakcie przygotowań Pierwszego Tańca bardzo często pojawiają się pytania: kiedy zacząć ćwiczyć w butach na obcasie lub pantoflach oraz jakie buty wybrać i na co poza aspektami wizualnymi warto zwrócić uwagę. 
W tym artykule umieszczę kilka cennych wskazówek na ten temat.

 1. W butach na obcasie Twój środek ciężkości jest inaczej osadzony niż w butach na płaskiej podeszwie. Większość osób, które przez dłuższy czas trenowały swój taniec w butach sportowych, po założeniu szpilek lub pantofli czuje się nieco spięta, pochyla się do przodu i zaczyna uginać zbytnio kolana, próbując utrzymać balans. Niestety taka postawa ciała nie wygląda zbyt elegancko. Często wiąże się to również z dodatkowym stresem wynikającym z braku zadowolenia z siebie w nowej, mniej komfortowej sytuacji. Dobra wiadomość jest taka, że trening czyni mistrza i po kilku próbach zaczniecie się przyzwyczajać, a Wasza sylwetka stopniowo stanie się bardziej naturalna.
  Dlatego na pierwszą lekcję lub zajęcia polecam założyć wygodne, sportowe buty, ale już na kolejne zmotywować się do zabrania butów na obcasie, a w przypadku panów pantofli, wówczas unikniecie procesu adaptacji do nowej sytuacji (przejścia z butów sportowych na szpilki/ pantofle) i od razu będziecie ćwiczyć w warunkach zbliżonych do „pokazowych”.

 2. W butach na obcasie czy w pantoflach stajemy się wyżsi, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że wpływa to również na ramę (trzymanietaneczne) i ustawienie naszych ciał wobec siebie w parze , które po zmianie wysokości obcasa należy ponownie zgrać,, poczuć i zapamiętać.

 3. Każde obuwie (nawet taneczne) musidopasować się do stopy. Nie polecam tańczyć pokazu w świeżo zakupionych butach, aby uniknąć sytuacji, kiedy nasze myśli koncentrująsię na ewentualnym dyskomforcie zamiast na przyjemności płynącej ze wspólnego tańca.

 4. Ze względów praktycznych warto zakupić buty ze skóry, którenajłatwiej przywrócić je do pierwotnegostanu, w trakcie pierwszych lekcji tańca deptanie po stopach może przytrafić się nawet najzdolniejszym uczniom.

 5. Jeśli uwielbiasz buty na obcasie i koturnie, to nie musisz z nich rezygnować, ale uwzględnij to, że koturna zmniejszy Twój kontakt z podłożem i w rezultacie możesz czuć się mniej pewnie.

 6. Wysokość obcasa – pamiętaj, że w trakcie wesela chcesz czuć się nie tylko pięknie, ale i komfortowo, wybierz taki rozmiar obcasa, który spełni oba warunki.
  Warto wziąć pod uwagę także wzrost partnera, jeśli jest o wiele od Ciebie wyższy to możesz bardziej poszaleć, ale nie przesadzaj, w obcasach powyżej 10 cm naprawdę trudniej wykonuje się obroty
  i wychylenia! Jeśli jesteście takiego samego wzrostu zastanów się nad eleganckimi balerinami.

 7. Polskie firmy produkują bardzo dobre buty do tańca, a wiele z nich posiadaw swojej ofercielinie ślubne. Takie buty przygotowywane są zazwyczaj na miarę, są wykonane ze skóry lub satyny, można dopasować kształt i wysokość obcasa. Dostępne są również różne dodatki, wśród nich: bardziej miękka podeszwa, a wszystko w całkiem rozsądnych cenach. Jeśli wybierzesz buty taneczne, to na pewno będą odpowiednio wyprofilowane i najprawdopodobniej przetańczysz w nich całą noc.
  Przy zamówieniu online otrzymujesz instrukcję jak w prosty sposób wymierzyć stopę.
  Pamiętaj tylko, aby złożyć zamówienie odpowiednio wcześniej, aby zdążyć potańczyć w nowych butach na lekcjach tańca.


Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne, a Wasz Pierwszy Taniec będzie niezapomniany.